Upptäck

Nu utreds kravet på e-faktura för alla företag

Skriven av Per Gustafsson | Feb 5, 2026 4:33:08 PM

Det har varit en långvarig väntan, men nu är det äntligen bestämt. 
En ny statlig utredning ska analysera införandet av obligatorisk elektronisk fakturering och digital rapportering i Sverige. 
Syftet är att modernisera skattesystemet och effektivisera kontrollen av mervärdesskatt.

Beslutet, som fattades vid torsdagens regeringssammanträde, innebär att Sverige nu tar nästa steg för att anpassa sig till EU-direktivet VAT in the Digital Age (moms i den digitala tidsåldern). 
Samtidigt som EU-reglerna kommer att kräva e-faktura för gränsöverskridande handel från och med juli 2030 ska den svenska utredaren även bedöma om och i vilken omfattning kraven ska gälla för inhemska transaktioner mellan företag.

Digital rapportering

Den föreslagna modellen innebär att information på transaktionsnivå ska rapporteras digitalt till Skatteverket. Detta system förväntas ersätta dagens periodiska sammanställningar. 
Genom att basera rapporteringen på den europeiska standarden för e-faktura vill man:

  • Minska skattegapet: Ge myndigheter bättre verktyg att upptäcka och förhindra momsbedrägerier.

  • Sänka kostnader: Skapa administrativa tids- och kostnadsbesparingar för näringslivet.

  • Öka säkerheten: Minimera risken för manuella fel och fakturabedrägerier.

Fokus på enkelhet

Regeringen betonar att förslagen ska vara proportionerliga. Utredaren ska särskilt analysera konsekvenserna för små och medelstora företag för att säkerställa att omställningen blir så kostnadseffektiv som möjligt. 
Regeringskansliet skriver följande i sin sammanfattning:
“Utredaren ska bland annat…
…analysera vilka författningsändringar som behövs för att genomföra EU-direktivet i svensk rätt i fråga om digital rapportering baserad på elektronisk fakturering vid gränsöverskridande transaktioner mellan företag.
…bedöma om elektronisk fakturering och digital rapportering bör införas även för inhemska transaktioner.
…analysera och ta ställning till Skatteverkets möjligheter att använda de uppgifter som samlas in.
…lämna nödvändiga författningsförslag.”
Utredningens uppdrag ska redovisas senast den 30 november 2027. Resultatet kommer att ligga till grund för den lagstiftning som formar framtidens digitala affärskommunikation i Sverige.

Läs vidare på länk:
Moderniserad och brottsförebyggande hantering av mervärdesskatt