Choose language

Lars klipper alltid till med semester i norr

SOMMARPROFILEN

Lars Andersson_1

Det finns en outtröttlig kämpe hemma i trädgården som blivit en favorit hos Lars Andersson.
Polaren har ett versalt H mitt i pannan. Eller på huven snarare. Mer exakt snackar vi Husqvarna. Det vill säga robotgräsklipparen.
– Den sparar många sköna timmar. Man funderar lite grann var man lägger dem istället, säger Lars.
Ja, precis detta ska Lars få berätta om. Han är årets sommarprofil på Inexchange.

Fast ett litet påpekande allra först: gräsklippandet är inte helt utackorderat. Roboten överlåter diverse kanter till Lars. Far i huset tvingas fortfarande gå några vändor med trimmern. Men förutom diverse efterhandsjobb runt buskar och staket är stråna på mattan hemma i Tibro välansade och fina. 
Så denna traditionella sommarsyssla kan vi alltså lämna därhän. Däremot stannar vi kvar vid temat traditioner. En sådan hos oss på Inexchange är att vi varje sommar låter en medarbetare berätta vad han eller hon ska hitta på under semestern.
Den här gången räcker vi över stafettpinnen till Lars Andersson som är avdelningschef för vår supportorganisation Customer Success. 
Vad innebär det i praktiken?
– Det betyder att jag ansvarar för supportbiten inom de delar i organisationen som har hand om kunderna och inkommande supportärenden. Parallellt med detta reaktiva arbete jobbar vi också proaktivt och bygger en närmare relation med större kunder och partners, förklarar Lars och berättar vidare:
– Jag började som supportmedarbetare 2014, var därefter teamledare i några år och är sedan 2021 ansvarig för customer success som dessförinnan var en supportavdelning av klassiskt snitt. Förändringen som då gjordes har inneburit att vi i dag fokuserar mer på kundresan och att erbjuda annat än bara support.

"Härliga Härjedalen"

Men snart tar Lars en paus från vardagsbestyren. Fyra veckors semester är i sikte. Frågan är: vad förknippar han allra mest med sommaren?
– Som inflyttad härjedaling till Skaraborg skulle jag säga att sommar för mig är att kunna resa norrut till mitt härliga hemlandskap och besöka min familj, föräldrar och syskon, och övriga vänner jag har uppe i Härjedalen. 
– Vår familj har ett gemensamt lantställe. En gammal fäbod som är mycket primitiv. Bland annat saknas det avlopp. Vattnet hämtar vi i hink från en kallkälla. Men vi har moderniserat lite grann och installerat sol och vindkraft. Så numera finns åtminstone möjligheten att ladda mobiler. Annars skulle nog barnen aldrig följa med (haha!).
Själv har han inga som helst problem med den svaga mobiltäckningen. Med storslagen natur inpå knuten njuter han av skog och mark. Så här års lockar fisket och framåt hösten är han obligatorisk deltagare när det vankas älgjakt. 

Lars Andersson_2"Även om man inte är utbildad ledare, vilket jag inte heller var från början, finns det alltid någonting man kan göra än att bara stå vid sidan."

Lars Andersson om filosofin som präglat hans engagemang inom fotbollen.



Mångårig fotbollsledare

Lars har också ett hjärta som klappar för fotboll. Pågående VM lockar utan tvekan, även efter Sveriges respass mot Frankrike, och sedan är han engagerad lokalt. Grabben Alvin är målvakt i Ulvåkers IF P 16-17 och var sista helgen i juni med om att spela B-final i nämnda åldersklass i Skadevi Cup i Skövde. Lars finns som extraresurs till tränarstaben och håller ibland i lite målvaktsövningar.
Men det är framför allt Tibro AIK som Lars förknippas med. Ordet eldsjäl är motiverat. 
– Min filosofi är att även om man inte är utbildad ledare, vilket jag inte var från början, finns det alltid någonting man kan göra än att bara stå vid sidan. Som att plocka bollar eller koner eller helt enkelt assistera när barnen kör olika träningsmoment. Ledarna är där ideellt och för barnens skull. Kan man bidra med en insats är det oftast välkommet, menar han och konstaterar:
– Allt eftersom kom man längre och längre in mot mittcirkeln. Till sist stod man där som ledare.

När Lars flyttade till Tibro, i början av 2000-talet, var han fortfarande aktiv seniorspelare, men hus, jobb och så vidare fick till följd att han slutade spela och valde att engagera sig som ungdomsledare. En roll han hade till 2007.
– Då fick vi vårt första barn. Jag kände att tiden inte räckte till att vara ledare i fotbollen samtidigt som man var småbarnsförälder, förklarar han och tillägger med ett brett leende:
– Så då blev jag invald i styrelsen istället.
Men det är naturligtvis tidskrävande det också. När barnen växte upp och började idrotta blev situationen den motsatta:
– Jag kände när jag satt både i styrelsen och var ledare för grabbens lag att det blev för mycket att dubblera. Jag valde därför att enbart vara ledare.

Manchester United-supporter

Eftersom fotbollen är så pass central i Lars tillvaro – samtidigt som vi alla dragits med så smått i pågående VM-yra – ger vi honom tillfälle att tänka tillbaka på alla matcher, mål och dribblingar han sett och rangordna sina tre starkaste minnen. Ni har dem i direkt anslutning till artikeln.
Men om listan förblir densamma under åren framöver är inte säkert. Det kommer förstås att dyka upp nya starka fotbollsupplevelser. Det räcker med att blicka framåt till augusti för att konstatera att Lars har en ny höjdare på gång.
– Jag och grabben ska åka ner och se Manchester United mot Paris Saint-Germain på Ullevi i Göteborg (8 augusti). Det är en träningsmatch visserligen, men det blir ändå häftigt att uppleva, resonerar han.
Manchester United är Lars engelska favoritlag. Det ger givetvis drabbningen en extra krydda för hans del. Men gällande United fattas fortfarande ett obligatorium. Han har gjort flera fotbollsresor runt om i Europa, men har aldrig sett en match live på Old Trafford.
– Det är kvar på vår “to-do list”, alltså att jag och grabben ska åka till Manchester och kolla United på deras hemmaplan. Vi får se när det blir av, men så är det tänkt, säger han bestämt. 
Och har det börjat gro tar det i regel fart till slut. Det vet alla som har en gräsmatta. Som Lars vill säga. Även om han överlåtit klippandet till sin uppskattade kompis – den strävsamma sommarjobbaren hemma på tomten.

+++ Lars rankar 3 starka fotbollsminnen +++


Djurgårdens SM-guld 2019
“Jag är ju inbiten djurgårdare både när det gäller fotboll och hockey. Klubbens framgångar har en speciell plats hos mig. Och just detta guld, Djurgårdens tolfte SM-titel i fotboll, väckte mycket känslor. Sportchefen Bosse Andersson var så omtumlad under firandet att han svimmade (!) direkt efter att han hade lyft SM-pokalen.”

Sveriges VM-brons 1994
“Jag var inte jättegammal då, men det var en oförglömlig sommar med Brolin, Ravelli, Kennet Andersson och alla övriga bronshjältar. Sveriges matcher i turneringen, och straffsparksläggningen mot Rumänien inte minst, har ju blivit riktiga klassiker. Det är ett minne som sitter i, helt klart.”

Fotbollsresan till London 2009
“Det har blivit en del fotbollsresor med släkt och vänner. Ni vet, en sån där resa när man strålar samman på flygplatsen och inleder med den obligatoriska ölen. Turerna har tagit oss till bland annat Barcelona och München, men ska jag ta ut någon särskild resa får det bli den allra första. Då drog vi till London och såg Arsenal–Fulham. Enda minuset var att det slutade 0–0. Det kändes extra snöpligt i efterhand. Bara någon vecka senare gjorde nämligen Andrej Arsjavin, som spelade i Arsenal då, fyra mål i en och samma match!”
Old Trafford_ManchesterLars gillar att åka och titta på fotboll. Den här arenan på Sir Matt Busby Way i Manchester ingår tveklöst i framtidsplanerna. Det är lika med Old Trafford, hemmaplan för Manchester United. Eller "The Theatre of Dreams" som är stadions ikoniska smeknamn. Foto: Sierra Alpha Juliet, Unsplash

Relaterade artiklar