Choose language

Peppol-eventet i Bryssel stakar ut framtiden

OpenPeppol

Det har verkligen varit en Peppol-vecka med stort P. I tisdags och onsdags (16-17 juni) samlades tjänsteleverantörer, myndigheter och diverse expertis inom e-faktura i Bryssel för OpenPeppol Conference Europe.
Temat för konferensen, ”Forma framtiden för interoperabel digital handel”, fångade onekligen kärnpunkten i pågående förvandling. Peppol handlar inte längre bara om att utväxla fakturor. Det har blivit grunden för en global digital infrastruktur för affärsverksamhet.

Behovet av skalbara och framtidssäkra integrationslösningar har aldrig varit större. I takt med att företag och organisationer möter nya gränsöverskridande rapporteringskrav och genomgår en oundviklig automatisering har strategin skiftat.  
Fokus ligger nu på långsiktig skalbarhet utifrån principen “en anslutning – nå alla!”. Konferensens två dagar visade tydligt hur diskussionen har rört sig från rena teknikfrågor som en funktionell standardiserad överföring till policy, efterlevnad och digital handel.

Harmonisering ett måste

OpenPeppols generalsekreterare André Hoddevik satte tonen direkt under dag ett med sitt anförande om hur e-fakturering möter e-rapportering. Budskapet var glaskart: framtiden kräver en harmonisering av e-fakturering, PINT (Peppol International Invoice) och initiativ som Peppol ViDA-piloten för att säkra pålitligt datautbyte.
Att Peppol växt ur sin europeiska kostym bekräftades av Joanna Declerq Zelechowska, som presenterade ett nytt spännande initiativ i Förenade Arabemiraten (UAE). Samtidigt visade Belgien vägen på hemmaplan; Wouter Bollaert från det belgiska finansdepartementet presenterade landets konkreta färdplan för övergången från obligatorisk e-fakturering till e-rapportering.
En modell som spås bli ett europeiskt riktmärke.
– Belgien har med sitt e-fakturamandat, som trädde i kraft i januari, verkligen drivit upp volymerna. Vi har sett en enastående tillväxt sedan december förra året fram till nu, konstaterar André Hoddevik.
Europeiska kommissionens Carmen Ciciriello betonade också EU:s starka engagemang för digital interoperabilitet (samtrafik). Även om ViDA-regelverket i sig inte kräver Peppol cementerade konferensen nätverkets roll som det mest mogna ramverket för framtida momsrapportering. 
Erfarenheter från Frankrikes process, presenterade av Estelle Prunier och Cyrille Sautereau, underströk dessutom vikten av att fokusera på själva implementeringen snarare än att bara stirra sig blind på regleringar.

Arbetsgrupp i Storbritannien

Men även om ViDA-genomförandet kräver en skyndsam takt gav konferensens andra dag en tankeställare om vitsen med att snabba på och välja relativt oprövade lösningar. Strålkastarljuset riktades mot Storbritannien som genom att vara relativt sena på bollen upptäckt en viktig ingrediens som tidiga användare delvis missat i sin framfart.
Nämligen efterklokhet.  
Storbritanniens strategi går ut på att lära av andras misstag och framgångar. Istället för att enbart se e-fakturering som ett verktyg för skatteefterlevnad siktar britterna på att skapa bredare affärsnytta. När lagen om obligatorisk e-faktura kommer 2029 ska varje aspekt vara noggrant belyst.
Om det sedan sker med Peppol som instrument är ännu inte bestämt. Den brittiska regeringen förväntas besluta om detta i sin höstbudget, men mycket talar för att så blir fallet. OpenPeppols operativa chef Lefteris Leontaridis berättade under konferensen att han arbetar tätt med landets skatte- och tullmyndighet (HMRC).
– Men det viktigaste är att våra medlemmar och tjänsteleverantörer vände sig till oss och undrade vad de kunde göra. Så nu har vi skapat en arbetsgrupp med våra medlemmar och även HMRC som deltagande part i överläggningarna, berättar Lefteris Leontaridis och förklarar utförligare:
– Målet är att se vilka kraven är på den brittiska marknaden och hur Peppol kan tillmötesgå dessa villkor. Peppol är inte okänt i Storbritannien. Vi har en Peppol-myndighet i landet och har använts tämligen frekvent i det nationella sjukvårdssystemet (NHS). Räknat i volym och trafik har Peppol tillhört topp fem i tio års tid. 
– Under förutsättning att Storbritannien väljer en decentraliserad modell och ett öppet ekosystem, vilket skulle vara klokt, så kommer Peppol vara en del av detta, anar Lefteris Leontaridis.        

Resan är utstakad

Konferensen i Bryssel tydliggjorde som helhet att Peppol antagit en ny form. Genom att inkludera områden som logistik, eProcurement, digital identitet och nätverksstyrning har nätverket blivit en stabil grund för framtidens digitala handel. 
Resan har bara börjat, men riktningen mot en helt integrerad, global och friktionsfri marknad är utstakad.

26 02 11_EuropaguidenSe vår internationella sammanställning om e-faktura – detta gäller land för land: EUROPAGUIDEN 

Relaterade artiklar