Smart helhetslösning tack vare nytt samarbete

Linserv AB har ingått avtal med InExchange. Genom det nya partnersamarbetet kan Linserv med hjälp av InExchange erbjuda en smart helhetslösning för ut- och ingående fakturor. Linservs affärssystemskunder får nu tillgång till InExchange Network som är Nordens snabbast växande nätverk med över en halv miljon kunder och organisationer.​

Idén med InExchange Network är att göra det så enkelt som möjligt för alla. Här distribueras dagligen hundratusentals fakturor och ordrar snabbt, tryggt och säkert. Att Linserv etablerar en anslutningsväg till detta nätverk innebär en oerhörd styrka. Det betyder att den nyblivna partnern till InExchange ökar sin bredd. Deras affärssystem utrustas med ytterligare mervärden.
Kunderna till Linserv förses i sin tur med nya fördelar. I nätverket finns i regel redan många av deras fakturamottagare och fler tillkommer oavbrutet. Vidare ges möjligheten att skicka och ta emot alla typer av fakturaformat. Kunderna är på samma gång tryggt förvissade om att fakturorna alltid skickas till ett kostnadseffektivt pris. Dessutom öppnas dörren till övriga tjänster som InExchange erbjuder.

– Vårt mål är alltid att “gör livet enklare för våra kunder”.  Med en kombination av Odoo ERP och InExchange kan våra kunder förenkla och automatisera flera krävande administrativa processer.  InExchange är en stark och flexibel partner och tillsammans med Odoo har kunder tillgång till en världsledande lösning, säger Stephen Schmidt, VD på Linserv.

InExchange ser också mycket positivt på samarbetet som nu tar fart.
– Partnersamarbetet är centralt för oss. Vi drivs av viljan att leverera lösningar som innebär lönsamma effekter både i närtid och på lång sikt. Det känns spännande att vi i fortsättningen får förmånen att utvecklas ihop. Det här samarbetet har stor potential, säger Johan Lindblad, partner account manager på InExchange.

För mer information, kontakta:

Tomas Hedengrahn,  tomas.hedengrahn@linserv.se
Johan Lindblad,  johan.lindblad@inexchange.se

Om Linserv

Linserv brinner för Open Source och har över hela Europa sedan 2003 hjälpt företag som bygger på en välfungerande IT-lösning att dra nytta av fördelarna med öppen källkod. Linserv tillhandahåller kompletta IT-lösningar som möter dina affärsbehov.
Webbplats

Om InExchange

InExchange startade redan 2008 med att förenkla e-faktura för alla företag i Sverige. Idag erbjuder företaget flera innovativa tjänster genom InExchange Network; allt från inköp, fakturahantering till Business Intelligence.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Få unika erbjudanden, information och tips för att driva ditt företag.

Dela denna artikel

Dela på facebook
Facebook
Dela på twitter
Twitter
Dela på linkedin
LinkedIn

Läs vidare...

Nyheter

Viktigt att vara redo för det nya momsdirektivet

Än har inte många hört talas om VAT in The Digital Age. Simon Strandell och Niklas Andersson höll en genomgång under EFH-mässan. Den väckte eko.
Nyheter

En lysande start på EFH-mässan!

Det strålade verkligen om starten på EFH-mässan. Ute sken solen i vår vackra huvudstad och inne lyste förväntningarna.
Nyheter

Träffa oss på EFH-mässan i Stockholm

EFH-mässan i Stockholm (10 maj) fokuserar på elektronisk fakturahantering. Alltså vår stora specialitet på InExchange. Så självklart medverkar vi på mässan!

Ladda ner din guide om Peppol

Vad är Peppol och hur fungerar det? I denna guide får du lära dig mer om Peppol som format och infrastruktur. Enkelt och pedagogiskt.

Basic

Premium

Enterprise